W życiu przyszłej mamy jest wiele ważnych momentów. Kompletowanie wyprawki może być dla wielu tematem mało istotnym, jednak w praktyce to niewątpliwie ważna kwestia dla kobiety i malucha. Szczególnie przy pierwszym dziecku znalezienie odpowiedniego wyposażenia może być czasochłonne. Warto zatem rozpocząć przygotowania wcześniej, aby bez stresu i dyskomfortu spakować do szpitala wszystkie przydatne rzeczy. O czym należy pamiętać? Dlaczego warto przygotować torbę nawet miesiąc przed planowanym porodem? W krótkim poradniku zdradzimy wszystkie szczegóły.
Szpitalna wyprawka dla mamy – od czego zacząć?
Zdecydowanie warto zacząć kompletować wyprawkę do szpitala dla mamy i dziecka od listy, dzięki której z łatwością zgromadzisz niezbędne wyposażenie i odpowiednio je pogrupujesz. To moment wielu niewiadomych i ekscytacji, dlatego porządkowanie wszystkich informacji pomoże w sprawnym pakowaniu. Wiele mam do tego etapu przygotowuje się nawet dwa miesiące przed porodem. Dłuższy okres i spakowana torba to zdecydowanie większy komfort. Ciąża bywa nieprzewidywalna, może zdarzyć się, że planowany termin porodu będzie znacznie szybszy i dziecko pojawi się na świecie nieco wcześniej. Przygotowana szpitalna wyprawka pozwoli uniknąć niespodzianek i niepotrzebnego stresu. Lista podzielona tematycznie z uwzględnieniem rzeczy kupionych i produktów do kupienia to kolejne ułatwienie, które usprawni etap organizacyjny.
Przyszła mamo, zanim przystąpisz do skrupulatnego notowania, zorientuj się, czy szpital, w którym planujesz rodzić maleństwo, ma określone standardy dotyczące wyprawki. Wiele placówek medycznych przekazuje skrupulatne wytyczne, w których można znaleźć informacje o zaopatrzeniu w żele do mycia, preparat do odkażania pępka, a także wiele innych materiałów higieny osobistej. Wszystkie niezbędne informacje powinny udzielić osoby stacjonujące na izbie przyjęć oddziału ginekologiczno-położniczego. Pomocne mogą być też osoby współtworzące przyszpitalne szkoły rodzenia.
Perfekcyjna wyprawka do szpitala dla mamy
Kolejnym czynnikiem, który nieco obrazuje zawartość wyprawki do szpitala dla mamy, jest pora roku porodu. Ma to wpływ przede wszystkim na ubrania dla maleństwa. Warto, aby zawartość torby była wiadoma dla najbliższych, w szczególności dla partnera. W wyprawce nie może zabraknąć dokumentów. Teczkę najlepiej podzielić na dwie części, gdzie jedna dotyczy: karty ciąży, dowodu osobistego i numeru NIP pracodawcy lub własnej działalności gospodarczej. Z kolei druga pozwala na utrzymanie porządku we wszystkich badaniach lekarskich: wyniki USG, szczególnie ostatnie badanie, dokumenty potwierdzające grupę krwi i czynnik Rh, a także przeciwciała odpornościowe, wyniki z badań przeprowadzonych w trzecim trymestrze ciąży w kierunku WR, HBS Ag, HCV, HIV. Ponadto w teczce nie może zabraknąć ostatniej morfologii krwi, analizy moczu oraz posiewu w kierunku Streptococcus agalactiae (GBS), który powinien być wykonany po 35. tygodniu ciąży.
Porządek w dokumentacji z uwzględnieniem informacji na temat leków, opieki specjalistycznej w czasie ciąży i innych czynników odgrywających istotną rolę w przeprowadzeniu bezpiecznego porodu znacznie ułatwią przyjęcie na oddział. Moment skurczy i etap hospitalizacji będzie wystarczająco stresującym momentem i z pewnością nie będzie przestrzeni na szukanie poszczególnych wyników badań. Obsługa medyczna będzie mogła w pełni zaopiekować się mamą i maleństwem.
Niezbędnik dla mamy i dziecka – o czym należy pamiętać w wyprawce do szpitala?
Do szpitala warto zabrać zapasowe koszule nocne ciążowe. Wiele mam decyduje się na spakowanie 2 zestawów, gdzie jedna będzie niezastąpiona przy porodzie, natomiast druga ułatwi karmienie piersią. Rekomendowanym modelem są rozpinane z przodu, wyposażone w wygodne napy, jak kolekcja koszul marki Doctor Nap w pięknym odcieniu pacyficznej zieleni. W przypadku ubrań warto postawić na wygodę. Sprawdzą się przyjemne i obszerne swetry z golfem oraz spodnie dresowe ciążowe.
W niezbędniku nie może zabraknąć listy z rzeczami osobistymi, przyda się:
- szlafrok,
- skarpetki,
- 2-3 ręczniki,
- kapcie,
- gumowe klapki pod prysznic o podeszwie antypoślizgowej,
- 2 biustonosze, na przykład przyjemny w dotyku bez fiszbin Mama ONE,
- wkładki laktacyjne,
- majtki jednorazowe,
- wkłady poporodowe lub podpaski.
W torbie z kosmetykami nie może zabraknąć:
- szczoteczki i pasty do zębów,
- dezodorantu,
- szamponu do włosów,
- żelu pod prysznic,
- szczotki do włosów,
- delikatnego preparatu do higieny intymnej,
- bieżących kosmetyków pielęgnacyjnych,
- pomadki nawilżającej do ust,
- chusteczek higienicznych,
- mokrych chusteczek nawilżanych.
Komfort mamy w czasie porodu i pobytu w szpitalu
Poród i pobyt w szpitalu bywają trudnym momentem. Każda sytuacja jest inna, dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność. Oprócz wskazanych dokumentów, kosmetyków i przydatnych akcesoriów niezbędne są również produkty, które pozwolą zachować komfort oraz bezpieczeństwo przyszłej mamy. Zdarza się, że poród trwa, a czas od pierwszego skurczu do akcji porodowej może trwać nawet kilkanaście godzin. W wyprawce do szpitala dla mamy przyda się więc na oddziale zapas ulubionych przekąsek. Obowiązkowa jest woda do picia. Nawadnianie to istotny proces bez względu na stan, jednak moment porodu i urodzenie dziecka to ogromny wysiłek, dlatego zapas z pewnością pozwoli poczuć się komfortowo. W dobie rozwoju technologii nie zapomnij o ładowarce do telefonu i smartfonie, który pomoże połączyć się z bliskimi. W torbie dla mamy przyda się również poduszka do karmienia. Warto rozważyć spakowanie laktatora i niezbędnych akcesoriów. Moment karmienia piersią bywa stresujący dla przyszłej mamy i nowo narodzonego maluszka. Wiele kobiet decyduje się na spakowanie termofora oraz małej poduszki o profilowanym kształcie, która pozwoli na ułożenie się w wygodnej pozycji.
Pobierz przygotowaną przez nas listę WYPRAWKA DO SZPITALA